Justyna Wiśniewska

Pamiętam, jak wiele lat temu, gdy mieszkałam jeszcze w Polsce, pracowałam w firmie, zajmującej się sprzedażą pościeli z wełny merynosa. Wtedy po raz pierwszy zetknęłam się z ogromną ilością informacji na temat tego, jak ważny jest sen, co się dzieje, kiedy jest go za mało albo, gdy jego jakość jest zła. Dziś oprócz tej wiedzy znam również sposoby na spokojny sen i olejki eteryczne, które go wspierają. Jeśli również chcesz je poznać, czytaj dalej.

Każdy z nas jest inny i potrzebuje różnej długości snu. Według badań powinno się przesypiać 7-8 godzin na dobę. Osobiście należę do śpiących minimum 7 godzin. Jeśli zdarzy się, że kilka nocy z rzędu śpię mniej, to odczuwam ogromny dyskomfort, brak energii i chęci do działania. Osiem godzin, to 1/3 doby. Przy średniej długości życia 75 lat – daje 25 lat snu! Hmm… sporo, prawda?

Kawał życia umyka nam na sen?

Można się pokusić o stwierdzenie, że kawał życia umyka nam na tzw. leżeniu… Można również, a wręcz należy, stwierdzić, że jest to znak, jak WAŻNY jest sen do prawidłowego funkcjonowania, zdrowia, rozwoju i przede wszystkim radosnego życia.

Zaburzenia snu, a gonitwa myśli

Zaburzenia snu są często wynikiem różnych życiowych sytuacji i tego, jak potrafimy sobie z nimi poradzić. Rzeczywistość pokazuje, że nie jest to łatwe. Wszechobecny stres, niepewność, lęk i wiele innych czynników sprawiają, że gonitwa myśli w głowie nie chce się zatrzymać albo potrzebujemy na to dużo czasu i nie możemy zasnąć.

Olejki eteryczne na lepszy sen

Jedną z opcji ułatwiających zasypianie, która sprawia, że organizm się odpręża, są olejki eteryczne. Ich zapachy mają moc przywoływania dobrych, radosnych wspomnień, co sprawia, że:

  • organizm relaksuje się,
  • odpuszcza napięcie,
  • na twarzy pojawia się uśmiech,
  • odczuwamy spokój.

Jednym z najbardziej cenionych w bezsenności olejków jest olejek lawendowy. Ma niesamowite właściwości uspokajające i wyciszające. Jeśli połączy się go z innymi olejkami i stworzy mieszankę, to właściwości i działanie podwoją się.

Mieszanie olejków sprawia, że powstaje niepowtarzalny zapach, a jej skuteczność jest spotęgowana. Jakie zapachy warto połączyć, by uzyskać mieszankę na spokojny sen:

  1. Lawendowy – otrzymywany z kwiatów lawendy (Lavandula angustifolia):
    • wprowadza spokój i łagodzi stany depresyjne,
    • łagodzi burzliwe lub niekontrolowane stany emocjonalne, pozwalając na świadome kontrolowanie uczuć,
    • równoważy i wzmacnia świadomy umysł.
  2. Cytrynowy – powstaje poprzez tłoczenie na zimno skórki cytrynowej (Citrus limonum):
    • stymuluje ośrodkowy układ nerwowy,
    • unoszące się w powietrzu cząsteczki olejku oczyszczają je z wirusów i bakterii, powodujących infekcje.
  3. Rumianku – destylowany z kwiatów rumianku (Anthemis nobilis). W magiczny sposób:
    • promuje spokój, usuwając skutki stresu i napięcia,
    • wspomaga zasypianie,
    • równoważy.

      Jego zapach idealnie nadaje się do użycia w czasie medytacji.
  4. Majeranku – otrzymywany ze świeżych liści i kwiatów jakże znanego majeranku (Origanum marjorana), jednej z najpopularniejszych kuchennych przypraw. Podobno bogini Wenus nadała mu swój zapach, który wspomaga w:
    • łagodzeniu niepokoju i stanów wzburzenia emocjonalnego,
    • łagodzi smutek związany np. z odejściem bliskiej osoby,
    • promuje spokój i spokojny sen.

Nie należy stosować go w ciąży.

Naturalne produkty mają to do siebie, że jeśli wiemy, jak ich używać i które wybrać, wpływają bardzo pozytywnie na organizm. Warto też pamiętać, że natura potrzebuje czasu i efekty ich działania niekoniecznie pojawią się po pierwszym zastosowaniu. Systematyczne używanie powyższej mieszanki pozwoli organizmowi się z nią zapoznać, zaprzyjaźnić i zrozumieć, jakiej pomocy może oczekiwać i co otrzymać.

Jak stosować mieszankę na spokojny sen?

Mieszanka na spokojny sen ujawni swoją skuteczność w:

  • dyfuzorze – przy aplikacji 3-4 kropli na każde 100 ml wody (destylowanej lub filtrowanej), z dbałością o wietrzenie pomieszczenia, w którym będzie się unosił zapach,
  • kąpieli – dodaj 8 kropli zmieszanych z jedną łyżką oleju roślinnego (kokosowego, ze słodkich migdałów lub innych) do ciepłej, niegorącej wody.

Czas takiej relaksacyjnej, uspokajającej i przygotowującej do snu kąpieli, to 15-20 minut, na godzinę przed pójściem do łóżka.

Kolorowych!!!

Justyna

Powyższy artykuł nie jest źródłem porady lekarskiej.

Źródło: Scott Cunningham „Magiczna aromaterapia”

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro