Justyna Wiśniewska

Stres… Stres… Stres… Nieodłączny towarzysz naszego życia. Nic w tym szczególnego, ponieważ każdy z nas wyposażony jest w hormon stresu, zwany kortyzolem. W małych ilościach, w granicach normy jest czynnikiem motywującym. Jednak… w obecnej rzeczywistości te normy są przekraczane niesłychanie mocno, co powoduje pogarszające się z dnia na dzień zdrowie i samopoczucie. Do tego śmiało można jeszcze dołączyć lęk. O tym, jak sobie z nimi radzić za pomocą olejków eterycznych, piszę w tym artykule.

STRES to coś pomiędzy możliwościami organizmu a oczekiwaniami z zewnątrz. LĘK natomiast to przewidywanie nadchodzącego niebezpieczeństwa, czyli tzw. martwienie się na zapas. Obecnie nietrudno o takie sytuacje i zachowania. Ważne jest, aby znaleźć wsparcie, które pozwoli organizmowi mniej gonić i wymagać od siebie oraz mniej się martwić. Warto różnymi sposobami (a możliwości obecnie jest wiele) sprawiać, by umysł i jego rozszalałe myśli kierowały się w innym kierunku. Z mojego doświadczenia wynika, że olejki eteryczne potrafią zrobić kawał dobrej „roboty”.

Jakie olejki eteryczne na poprawę samopoczucia?

Do grupy olejków poprawiających samopoczucie, zmniejszających lęk i napięcie, mających działanie przeciwdepresyjne, wpływających korzystnie na układ nerwowy i wywołujących uśmiech na twarzy, należą zdecydowanie olejki cytrusowe.

Olejki eteryczne z cytrusów, to:

Zapachu nie da się zobaczyć, nie można go dotknąć, narysować, usłyszeć – jest zmysłem skojarzeniowym. Olejki cytrusowe, pozyskiwane ze skórki owoców, mają słodki, energetyczny, ciepły i rozświetlający zapach. Tak można je opisać słowami lub uczuciami. Mają mnóstwo wspaniałych właściwości dla zdrowia, w pierwszej kolejności jednak swoim zapachem wywołują obrazy. Jakie? Obrazy słońca, plaży, delikatnej bryzy, spacerów po plaży czy wreszcie wspólnego świątecznego czasu. To właśnie wspomnienia, wizualizacje, pojawiające się pod zamkniętymi oczami obrazy są tym, co obniża poziom kortyzolu i uspokaja zalękniony umysł.

cytrusowe olejki eteryczne

Właściwości olejków eterycznych cytrusowych

Właściwości wymienionych powyżej olejków eterycznych to:

 • Olejek ze słodkiej pomarańczy (Citrus sinensis) – wspaniały dodatek w pielęgnacji cery dojrzałej. Bogate źródło antyoksydantów. Ma silne właściwości rozkurczowe dla mięśni, a jednocześnie walczy z wirusami i bakteriami.
 • Olejek cytrynowy (Citrus limon) – zawiera dużą ilość rutyny zapobiegającej szybkiemu wydalaniu z organizmu witaminy C. Wspiera w odchudzaniu, a jednocześnie silnie dezynfekuje zarówno powierzchnie, jak i powietrze ze szkodliwych patogenów.
 • Olejek grejpfrutowy (Citrus paradisi) – bogaty w witaminy i minerały. Tak jak owoc eliminuje nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Wspiera w bólach głowy, osłabieniu i zmęczeniu mięśni. Jeden z najskuteczniejszych w pozbywaniu się cellulitu. Jego zapach jest tak rajski, jak jego nazwa łacińska.
 • Olejek mandarynkowy (Citrus nobilis) – to jeden z najłagodniejszych olejków, co sprawia, że jest nazywany również dziecięcym. Oprócz działania uspokajającego i relaksującego, działa bardzo mocno grzybo i bakteriobójczo.
 • Olejek z bergamotki (Citrus bergamia) – ma silne działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwzapalne, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi. Skutecznie walczy z drobnoustrojami, wspierając jednocześnie w chorobach układu górnych dróg oddechowych.
 • Olejek z limonki (Citrus aurantifolia) – z powodzeniem można wykorzystywać w kuchni do przyrządzania różnych potraw. Ma duży potencjał w procesie wspierania ludzkiego systemu odpornościowego. Według badań już jeden masaż z dodatkiem olejku z limonki w widoczny sposób obniża poziom stresu.

Stosowanie olejków cytrusowych

Olejki cytrusowe, to grupa tych, które łatwo pozyskać, kupić, a ich cena jest bardzo przystępna. Tych, które w pewnej części należą do podstawowego wyposażenia domowej, olejkowej apteczki. Łatwo wykorzystać je pojedynczo lub mieszając ze sobą:

 • w dyfuzorze,
 • do kąpieli,
 • do automasażu,
 • w tworzeniu własnych perfum.

Przy czym należy pamiętać, aby:

 • nie nakładać ich bez rozcieńczenia z olejem roślinnym bezpośrednio na skórę,
 • po nałożeniu na skórę nie wychodzić na słońce przez 12 godzin, ponieważ są fototoksyczne.

Jeśli zmagasz się z nadmiernym stresem, lękiem, Twój system nerwowy wisi na przysłowiowym włosku, to olejki eteryczne z cytrusów mogą w znacznym stopniu wesprzeć Twój dobrostan. Pomogą wrócić do stanu równowagi, zrelaksować się i uspokoić. Dodaj po dwie krople spośród trzech wybranych olejków do dyfuzora i pozwól, aby zapach wypełnił Twoje mieszkanie. Wieczorową porą dodaj 8-10 kropli mieszanki wybranych olejków (w połączeniu z 1 łyżeczką oleju roślinnego) do wanny z ciepłą wodą i podaruj sobie randkę z samą/samym sobą.

Ciesz się rajską przygodą z cytrusowymi olejkami eterycznymi!

Przeczytaj również -> Spokojny sen w aurze olejków eterycznych.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro
PLN Złoty polski