Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak często bagatelizujesz znaczenie relaksu w naszym życiu? Współczesny świat pędzi naprzód w zawrotnym tempie, a Ty często wpadasz w pułapkę przekonania, że ciągłe działanie i osiąganie celów to klucz do sukcesu. W biegu tracisz uważność, nie dostrzegasz możliwości, napinasz umysł i ciało.
To wszystko prowadzi do frustracji, chorób, poczucia braku kontroli. Mimo że czujesz się zmęczony, zrezygnowany, zestresowany, nadal pozostajesz w tym życiowym kołowrotku. Zastanówmy się zatem, dlaczego ignorujesz potrzebę oddechu, odpoczynku i spokoju?
- Kult pracy i wyników
W dzisiejszym społeczeństwie (chociaż historia pokazuje, że to nie jest „przywilej” tylko naszych czasów) często jesteś oceniany na podstawie naszych osiągnięć zawodowych i materialnych. To buduje przekonanie, że każda chwila spędzona na odpoczynku, relaksie, tzw. „nic nierobieniu”, jest marnowaniem czasu, który można by przeznaczyć na pracę lub naukę (odnoszę wrażenie, że kobiety szczególnie mocno mają zakodowany ten rodzaj przekonań!).
- Presja społeczna
W erze mediów społecznościowych wiele osób pokazuje swoje życie w sposób często mocno idealizowany, dzieląc się jedynie momentami aktywności i osiągnięć. To sprawia, że zaczynasz się porównywać i jednocześnie pojawia się w Tobie napięcie. Wydaje Ci się, że inni ciągle pracują lub realizują ambitne cele, a Ty stoisz w miejscu.
- Poczucie winy za relaks
Kiedy praca i codzienne obowiązki, poza snem, pochłaniają cały nasz dostępny czas, zaczynamy automatycznie odczuwać poczucie winy, jeśli poświęcamy czas na odpoczynek. Czy Ty też czujesz się winny, kiedy dajesz sobie odrobinę uwagi i wytchnienia? Z mojego punktu widzenia przyczyną może być głębokie, dziedziczone przekonanie, że tylko ciężka praca jest godna uznania.
- Brak widocznych efektów
Relaks nie zawsze przynosi natychmiastowe widoczne rezultaty, co niestety bardzo często prowadzi do zniechęcenia, szybkiej rezygnacji i ignorowania jego długoterminowych korzyści. Każdy organizm potrzebuje innego czasu na regenerację, nie ulega jednak wątpliwości, że go potrzebuje. Warto mu tego czasu dostarczyć i odłożyć na bok oczekiwania natychmiastowych rezultatów. Znajdź zatem i dopasuj do siebie techniki relaksacyjne, których mnóstwo masz na wyciągnięcie ręki (ponad 60 różnych propozycji znajdziesz tutaj).
- Kult „zajętości”
Często ilość spraw „na głowie” i wielozadaniowość traktujemy jako powód do dumy. To najczęściej jednak prowadzi do subtelnej presji, aby unikać sytuacji, w których robisz tzw. „nic”. I choć czujesz z tego powodu chwilową dumę, to w dłuższej perspektywie jest to ogrom ciężaru i cierpienia dla Twojego ciała i umysłu.
Po co Ci relaks?
Głęboki relaks ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Pozwala na zaopiekowanie się sobą, odzyskanie energii i kreatywności, przede wszystkim jednak pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Stresem, który w ponad 90% odpowiedzialny jest za powstawanie chorób w Twoim organizmie. Zatem zamiast bagatelizować relaks, warto dążyć do równowagi między pracą a odpoczynkiem.
Zastanów się jakie są przyczyny, dla których Ty bagatelizujesz relaks i skup się na budowaniu zdrowej relacji z odpoczynkiem. Umiejętność zarządzania czasem, w którym znajdzie się chwila na relaks i odpoczynek poprawi jakość Twojego życia i efektywność w różnych sferach codziennego funkcjonowania.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć i potrzebujesz wsparcia w tym, jak nauczyć swój umysł i ciało głębokiego relaksu – skontaktuj się ze mną kontakt@zapachzdrowia.com