Justyna Wiśniewska

Zaczynając swoją przygodę z aromaterapią, odkrywałam, jak wiele prozdrowotnych właściwości mają olejki eteryczne. Przed tysiącami lat miały wartość złota i były dostępne tylko dla możnych tego świata. Do tej pory sprawdzam badania, ale również ciekawostki historyczne, czy ludowe opowieści na ich temat. Nie umknął mi również (być może i Ty znasz tę historię) historyczny przekaz związany z mieszanką kilku olejków, znaną powszechnie pod nazwą „olejek złodziei”. Co to takiego? Przeczytaj i dowiedz się, jakie ma właściwości.

„Olejek złodziei” to mieszanka 5 olejków:

  • cynamonu,
  • goździka,
  • eukaliptusa,
  • cytryny,
  • rozmarynu.

Obecnie występuje pod różnymi nazwami, a jego skład ulega modyfikacjom. Potoczna nazwa mieszanki pochodzi z czasu XV-wiecznej Francji, którą w tamtym okresie pustoszyła epidemia dżumy. Czterech handlarzy ziół i przypraw tracąc źródło dochodu, postanowiło zająć się okradaniem domów i ciał mieszkańców zmarłych na skutek zarazy. Cała historia pokazuje, jak uniknęli zarażenia, smarując ręce, nogi, okolice nosa i ust mieszanką starannie dobranych, wymienionych wyżej olejków eterycznych. Złapani na gorącym uczynku, nie uniknęli śmierci, gdyż po wyjawieniu królowi swojej tajemnicy, zostali straceni.

Właściwości prozdrowotne „olejku złodziei”

Każdy z pojedynczych olejków zawartych w mieszance ma szerokie właściwości dla zdrowia, jednak prawdziwa „Power of Nature” (moc natury) powstaje, kiedy zmiesza się je ze sobą. Kompozycja tych pięciu składników tworzy piękny, ziołowy zapach i ma silne właściwości:

  • przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe i antyseptyczne,
  • wspierające system nerwowy (kojące, wyciszające i uspokajające),
  • przeciwzapalne oraz przeciwbólowe,
  • wzmacniające i stymulujące system odpornościowy organizmu,
  • oczyszczające powietrze z patogenów.

Wspaniałe jest to, że mając w domowej apteczce mieszankę „Power of Nature”, można ją bardzo łatwo wykorzystać w różnych sytuacjach. Zarówno w tych wymagających interwencji, jak i dla prawdziwej przyjemności.

Wystarczy kilka kropel dodanych do dyfuzora i rozprzestrzeniający się w powietrzu zapach, ukoi zmęczony umysł. Jednocześnie cząsteczki olejków oczyszczą pomieszczenie z wirusów i bakterii, zapobiegając infekcjom. Dodanie 10 kropli do kąpieli, przyniesie odprężenie i relaks po całym dniu, a w przypadku choroby czy dolegliwości bólowych ulgę, spokojny sen i wsparcie w niwelowaniu stanów zapalnych.

Przy infekcji górnych dróg oddechowych pomocna będzie kilkuminutowa inhalacja nad miseczką z parującą wodą i 4 kroplami mieszanki olejków. Połączenie oleju kokosowego z czterema kroplami mieszanki i wmasowanie go w stopy, poprawi ogólne samopoczucie.

Natura ma ogromną moc, nie tylko żywiołowej zmiany, również wspierania i uzdrawiana organizmu na każdej płaszczyźnie. Dobrze z niej korzystać. Zajrzyj do mojego sklepu i sprawdź, jakie działanie mają inne olejki eteryczne.

Justyna.

Przeczytaj również -> Sposób na gryzące owady? Olejki eteryczne!”

Bibliografia:

„The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy” Valerie Ann Worwood „The Art. Of Aromatherapy” Robert Tisserand

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro