Zaczynając swoją przygodę z aromaterapią, odkrywałam, jak wiele prozdrowotnych właściwości mają olejki eteryczne. Przed tysiącami lat miały wartość złota i były dostępne tylko dla możnych tego świata. Do tej pory sprawdzam badania, ale również ciekawostki historyczne, czy ludowe opowieści na ich temat. Nie umknął mi również (być może i Ty znasz tę historię) historyczny przekaz związany z mieszanką kilku olejków, znaną powszechnie pod nazwą „olejek złodziei”. Co to takiego? Przeczytaj i dowiedz się, jakie ma właściwości.
„Olejek złodziei” to mieszanka 5 olejków:
- cynamonu,
- goździka,
- eukaliptusa,
- cytryny,
- rozmarynu.
Obecnie występuje pod różnymi nazwami, a jego skład ulega modyfikacjom. Potoczna nazwa mieszanki pochodzi z czasu XV-wiecznej Francji, którą w tamtym okresie pustoszyła epidemia dżumy. Czterech handlarzy ziół i przypraw tracąc źródło dochodu, postanowiło zająć się okradaniem domów i ciał mieszkańców zmarłych na skutek zarazy. Cała historia pokazuje, jak uniknęli zarażenia, smarując ręce, nogi, okolice nosa i ust mieszanką starannie dobranych, wymienionych wyżej olejków eterycznych. Złapani na gorącym uczynku, nie uniknęli śmierci, gdyż po wyjawieniu królowi swojej tajemnicy, zostali straceni.
Właściwości prozdrowotne „olejku złodziei”
Każdy z pojedynczych olejków zawartych w mieszance ma szerokie właściwości dla zdrowia, jednak prawdziwa „Power of Nature” (moc natury) powstaje, kiedy zmiesza się je ze sobą. Kompozycja tych pięciu składników tworzy piękny, ziołowy zapach i ma silne właściwości:
- przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpleśniowe i antyseptyczne,
- wspierające system nerwowy (kojące, wyciszające i uspokajające),
- przeciwzapalne oraz przeciwbólowe,
- wzmacniające i stymulujące system odpornościowy organizmu,
- oczyszczające powietrze z patogenów.
Wspaniałe jest to, że mając w domowej apteczce mieszankę „Power of Nature”, można ją bardzo łatwo wykorzystać w różnych sytuacjach. Zarówno w tych wymagających interwencji, jak i dla prawdziwej przyjemności.
Wystarczy kilka kropel dodanych do dyfuzora i rozprzestrzeniający się w powietrzu zapach, ukoi zmęczony umysł. Jednocześnie cząsteczki olejków oczyszczą pomieszczenie z wirusów i bakterii, zapobiegając infekcjom. Dodanie 10 kropli do kąpieli, przyniesie odprężenie i relaks po całym dniu, a w przypadku choroby czy dolegliwości bólowych ulgę, spokojny sen i wsparcie w niwelowaniu stanów zapalnych.
Przy infekcji górnych dróg oddechowych pomocna będzie kilkuminutowa inhalacja nad miseczką z parującą wodą i 4 kroplami mieszanki olejków. Połączenie oleju kokosowego z czterema kroplami mieszanki i wmasowanie go w stopy, poprawi ogólne samopoczucie.
Natura ma ogromną moc, nie tylko żywiołowej zmiany, również wspierania i uzdrawiana organizmu na każdej płaszczyźnie. Dobrze z niej korzystać. Zajrzyj do mojego sklepu i sprawdź, jakie działanie mają inne olejki eteryczne.
Justyna.
Przeczytaj również -> Sposób na gryzące owady? Olejki eteryczne!”
Bibliografia:
„The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy” Valerie Ann Worwood „The Art. Of Aromatherapy” Robert Tisserand