Justyna Wiśniewska

„Oddech to pierwsza rzecz, jaką dostajemy po narodzinach i ostatnia, jaką oddajemy przed śmiercią. To tak proste, że wydaje się bez znaczenia. A jednak jest najważniejsze” – Miriam Dubini, Wiadomość do mnie.

Oddech jest fundamentem każdego życia. Bez wyjątku. Na ile więc jesteś świadom, że jego odpowiednie kontrolowanie może wpłynąć na Twoje zdrowie i spokój? Przekonajmy się!

Świadomy oddech, nazywany również oddechem świadomości lub oddechem uważności, to praktyka skupienia się na oddechu w celu osiągnięcia relaksacji, redukcji stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. To prosta technika, która wywodzi się z tradycji medytacyjnych. Obecnie staje się coraz bardziej popularna jako narzędzie zarówno dla doświadczonych praktyków, jak i osób poszukujących sposobów, żeby radzić sobie z codziennym stresem. Radzić sobie wtedy, kiedy stres, lęk, niepokój pojawiają się nieoczekiwanie.

Klucz do relaksacji

Świadomy oddech polega na tym, aby skoncentrować się na tym, jak oddychasz, bez oceniania lub zmiany sposobu w jaki to robisz. Dzięki temu skupiasz się na tu i teraz, a to z kolei pomaga oderwać się od gonitwy myśli i być w chwili obecnej. Dla wielu osób staje się czymś, do czego zawsze mogą wrócić, gdy potrzebują natychmiastowej pomocy w redukcji napięcia. Wtedy, kiedy oddech przyspiesza, serce bije jak oszalałe, a ciało sygnalizuje niepokój.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

Świadomy oddech to liczne korzyści dla zdrowia psychicznego:

 • obniża poziom napięcia, lęku i stresu,
 • poprawia samopoczucie,
 • zwiększa poziom energii,
 • poprawia jakość snu.

Świadomy oddech może stać się kluczowym momentem w ciągu dnia, dając chwilę spokoju i wytchnienia w chaosie i hałasie dnia.

Wdrożenie w codzienność

Jak najlepiej wdrożyć świadomy oddech? Wykonaj tych kilka kroków:

 1. Znajdź spokojne miejsce i usiądź wygodnie.
 2. Zamknij oczy i wsłuchaj się w to, co czujesz.
 3. Oddychając, zwróć uwagę, jak to robisz. Jak wdychasz i wydychasz powietrze? Tylko obserwuj, nic nie zmieniaj. Żeby było Ci łatwiej możesz liczyć do czterech wdychając i wydychając powietrze.
 4. Przyglądaj się co czujesz podczas wdechu i wydechu. Poczuj powietrze docierające do każdej komórki Twojego ciała.
 5. Wdychaj i wydychaj powietrze spokojnie i w równym tempie. Wyobraź sobie, że wraz z wdechem wpuszczasz do swojego ciała wszystko to, co Cię wspiera, a wraz z wydechem oddajesz wszystko to, co Ci nie służy.
 6. Pozwól myślom spokojnie przepływać, będąc jednak cały czas uważnym na oddech i to co dzieje się w tym momencie, w tu i teraz.

Korzyści jakie daje świadomy oddech

Świadomy oddech to prosty, a zarazem potężny sposób na wyciszenie umysłu i osiągnięcie stanu spokoju. Warto wprowadzić praktykowanie go do codziennego życia, znaleźć kilka minut każdego dnia, o tej samej porze (jeśli to możliwe).

Świadomy oddech, to sposób zadbania o swoje emocje, system nerwowy, dobre samopoczucie w pracy, przed ważnym spotkaniem, w nadmiarze obowiązków, podczas spaceru, odpoczynku. To wspaniała technika, której możesz nauczyć:

 • swoje dziecko, aby łatwiej radziło sobie w świecie własnych zadań, obowiązków i relacji;
 • swoich rodziców, aby i oni czerpali ze spokoju i dobrego samopoczucia w zmaganiach z dniem codziennym podczas jesieni życia.

Jeśli chcesz wspierać swoje zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną, zachęcam Cię do wypróbowania techniki świadomego oddechu!

Koniecznie podziel się w komentarzu, co o tym sądzisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro
PLN Złoty polski