Justyna Wiśniewska

Świece sojowe to zdrowa alternatywa dla świec parafinowych. Palenie ich może być jednak dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Warto więc zdobyć jak najwięcej informacji, aby cieszyć się wyjątkową atmosferą podczas nadchodzących zimowych wieczorów, ale także zadbać o najbliższych.

Rynek konsumenta przyzwyczaił Cię pewnie do świec, które pachną, gdy tylko otworzysz wieczko lub rozpakujesz z foliowego woreczka. Ich aromat rozprzestrzenia się na odległość kilku metrów nawet wtedy, gdy świeca jest zgaszona. Takie są właściwości świec parafinowych. Okazuje się jednak, że mogą one szkodzić.

Świece sojowe czy parafinowe – co wybrać?

Parafina nie służy Twojemu zdrowiu. Możesz przez chwilę, ciesząc się zapachem świecy, czuć relaks, błogość czy przypływ energii, jednak tylko przez chwilę. Parafina powstaje w procesie produkcji ropy naftowej. Podczas jej spalania wydziela się wiele szkodliwych substancji, między innymi toluen i benzen, które negatywnie wpływają na Twój organizm. Najlepszym dowodem na to jest choćby fakt, że sadza, która powstaje z kopcącego się knota, unosi się i zostaje w pomieszczeniu.

Wosk sojowy użyty do świec jest woskiem w pełni naturalnym, pozyskiwanym z nasion soi, a do tego całkowicie biodegradowalnym. Świece produkowane z wosku sojowego są zdrowe i bezpieczne. W trakcie spalania nie wydobywają się żadne toksyczne substancje. Wosk sojowy bardzo dobrze łączy się z olejkami eterycznymi, co pozwala na tworzenie niezliczonych kompozycji zapachowych, które pozostają w zgodzie z Twoim zdrowiem. Olejki dodawane do świec wnikają do organizmu przez skórę lub płuca (kiedy oddychasz). Decydując się na świece sojowe, wybierasz to, co jest dla Ciebie po prostu zdrowsze.  

Jak prawidłowo palić świecę sojową z drewnianym knotem?

Jeśli używasz świec parafinowych, wiesz, że wystarczy dotknąć knot zapałką i sprawa załatwiona – płomień świecy pięknie rozświetla pomieszczenie. Trochę inaczej ma się sprawa ze świecą z drewnianym knotem. Oto kilka zasad, dzięki którym łatwiej będzie Ci zaprzyjaźnić się ze świecą sojową i czerpać korzyści, jakie daje.

  1. Rozpalając świecę sojową po raz pierwszy, koniecznie poczekaj do całkowitego rozpuszczenia się tafli wosku. Unikniesz wówczas tunelowania, czyli nierównomiernego rozpuszczenia wosku lub osadzania się go na ściankach szkła.
  2. Nie oczekuj, że zapalona świeca od razu otuli całe wnętrze zapachem. Poczekaj. Wosk musi się rozgrzać i uwolnić nuty zapachowe.
  3. Pal świecę sojową maksymalnie 3-4 godziny, ale nie krócej niż pół godziny.
  4. Przed każdym paleniem skróć knot do maks. 0,5 cm. Dzięki temu płomień będzie taki jak trzeba, a Ty dasz szansę woskowi, aby ładnie, bez pośpiechu się rozpuszczał.
  5. Nie stawiaj świecy w przeciągach lub w miejscach nasłonecznionych. Świeca lubi swój rytm, a nie sztuczne „przyspieszenie”.
  6. Postaraj się nie przenosić zapalonej świecy, gdyż możesz zalać knot i trudniej będzie rozpalić świecę ponownie.
  7. Zgaś świecę poprzez odcięcie dopływu powietrza (przykrycie wieczkiem), a nie dmuchanie.
  8. Świeca sojowa to ogień – żywioł, nigdy więc nie zostawiaj jej bez kontroli. Pal ją w zasięgu wzroku.
  9. Gdy zobaczysz na dnie słoiczka metalową blaszkę, do której zamocowany jest knot, to znak, że należy pomyśleć o nowej świecy. Nie wypalaj na siłę wrzucając zapałki. Całkowite wypalenie może stwarzać ryzyko pęknięcia szklanego słoiczka.

Co zrobić ze słoiczkiem po świecy sojowej?

Możliwości są dwie. Pierwsza to wyrzucić do przeznaczonego na szkło pojemnika. Druga – ponownie ją wykorzystać. Jak zatem usunąć pozostały wosk? Oto kilka wskazówek.

  1. Zamrażanie

Aby usunąć wosk ze słoika, możesz zastosować metodę zamrażania. Wystarczy włożyć słoik do zamrażarki na około 2-3 godziny. Kiedy wosk stężeje, będzie można łatwo go usunąć, używając np. plastikowego noża lub łyżki do masła. Pamiętaj, by robić to delikatnie, by nie uszkodzić słoika.

  1. Podgrzewanie

Słoik z resztką świecy umieść w garnku z gorącą wodą i poczekaj, aż wosk stopnieje. Następnie ostrożnie wylej stopiony wosk do pojemnika na śmieci. WAŻNE! Nie wylewaj wosku do zlewu, ponieważ może on zablokować rury!

  1. Zalewanie wrzątkiem

To bardzo łatwa i skuteczna metoda, stosowana chyba najczęściej. Gdy na dnie świeczki zostaje wosk, zalej słoik wrzącą wodą i pozostaw do wystygnięcia. Wosk sam się odklei i utworzy taflę, którą z łatwością usuniesz.

Teraz, kiedy znasz już zasady użytkowania świec sojowych, zapraszam Cię na zakupy. Wybierz tę, która najlepiej rozświetli i otuli zapachem przestrzeń Twoją i Twoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro