Justyna Wiśniewska

Rozłąka z matką tuż po porodzie czy niewspierające środowisko rodzinne lub szkolne niewątpliwie bywają przyczyną traum u dzieci. Każda krzywda, nawet ta z naszego punktu widzenia najdrobniejsza (uniesiony głos, karcące spojrzenie), może wywoływać u dziecka stres. Do czego może on doprowadzić?

Nikt z nas nie zaprzeczy, że pierwsze lata życia wpływają na nasze późniejsze życie. Trudne doświadczenia z dzieciństwa często prowadzą do problemów w okresie dorastania. Czy można temu jakoś zapobiec? Oczywiście!

Trauma noworodkowa i wczesnodziecięca

Poród wywołuje u dzieci stres – jest to nieuniknione. Warto jednak zadbać o to, na co mamy wpływ, a mianowicie: aby okres poporodowy był dla dziecka czasem, kiedy czuje się bezpieczne, zaopiekowane i kochane. Jak to zrobić? Zapewnić mu bezpośredni kontakt z matką/ojcem tuż po porodzie. W wielu krajach mocno propagowane jest praktykowanie „skin to skin” (ciało do ciała). Polega ono na położeniu nagiego noworodka na nagim ciele matki (jeszcze przed odcięciem pępowiny). Taki kontakt stabilizuje u dziecka pracę układu oddechowego, krążenia, nerwowego i pokarmowego. Czuły dotyk matki minimalizuje u dziecka stres związany z porodem.

Trauma noworodkowa powstaje natomiast, kiedy dziecko po porodzie zostaje odseparowane od mamy. Różne są przyczyny takich sytuacji, jednak mają one ogromny wpływ na stan zdrowia dziecka w pierwszych latach życia (czy choruje, czy jest bardziej odporne) oraz na to, jak się rozwija. Dziecko w sytuacji odseparowania jest narażone na niewyobrażalny stres. Bezpośredni kontakt dziecka z matką po porodzie wpływa natomiast pozytywnie na dalsze kształtowanie się jego mózgu, reakcji emocjonalnych, radzenia sobie z emocjami.

Z kolei trauma wczesnodziecięca może być wywołana przez czynniki nie tylko rodzinne (np. związane z pojawieniem się młodszego rodzeństwa lub stosunkiem, jaki ma do dziecka starsze rodzeństwo), ale też środowiskowe. To mogą być różnego rodzaju kary, zakazy, nakazy formułowane w przemocowy sposób. Jak się okazuje, mózg dziecka po urodzeniu jest wyposażony w odpowiednią ilość neuronów, a nawet ma ich za dużo. Między 7 a 14 rokiem życia następuje selekcja i obumieranie tych, które nie są wykorzystywane. I tutaj śmiało można powiedzieć, że zostają te, które są pobudzane i kształtowane przez środowisko, w jakim dziecko się wychowuje.

Kondycja psychiczna dzieci w wieku szkolnym

W ostatnim czasie Fundacja Martyny Wojciechowskiej: UNAWEZA przeprowadziła badania wśród dzieci w wieku szkolnym. Ich wyniki są przerażające. Wg raportu z badań (https://www.unaweza.org/aktualnosci/mlode-glowy-raport-z-badania/) ponad połowa z badanych odczuwa brak motywacji do działania, a jedna trzecia:

  • ma trudności w nauce,
  • cierpi na problemy ze snem,
  • czuje się samotna,
  • nie akceptuje tego, jak wygląda,
  • nie ma chęci do życia.

Blisko połowa z badanych dzieci ma myśli samobójcze, a 1 na 10 podjęło próbę samobójczą. Badania te pokazują, w jak kiepskiej kondycji psychicznej są nasze dzieci. Obowiązkiem każdego dorosłego jest zadbać o to, by ten stan rzeczy zmienić. Dzieciństwo powinno być czasem beztroski, radości, zabawy, a nie źródłem stresu.

Wpływ Access Bars® na dzieci / Access Bars® wspiera dobre samopoczucie i rozwój dzieci

Metoda głębokiego relaksu Access Bars® może skutecznie wspomóc nas w dbaniu do dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój dzieci. Już nawet jedna sesja Access Bars® zastosowana u dziecka: 

  • przynosi spokój, relaks, odprężenie;
  • zmniejsza napięcie;
  • wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację;
  • poprawia sen;
  • redukuje wybuchy złości, histerie;
  • pomaga mu lepiej radzić sobie w kontaktach z rówieśnikami;
  • dodaje energii i motywacji do działania;
  • przynosi ulgę w depresji oraz stanach lękowych.

Niezmiernie ważne jest dbanie o to, aby dzieci wzrastały w spokojnej, bezpiecznej atmosferze. By czuły się akceptowane, zrelaksowane, ważne. Access Bars® może w prosty sposób pomóc zarówno dorosłym, jak i dzieciom, zadbać o emocje, a co za tym idzie: czuć się lepiej, zdrowiej i szczęśliwiej. Jeśli chcesz nauczyć się, jak wykorzystywać to narzędzie w swojej codzienności i wspierać najbliższych, zapraszam Cię na warsztaty Access Bars.

Jedna odpowiedź

  1. Wspaniały artykuł ,bardzo istotne informacje przy których warto się zatrzymać a ponad to szukać swoich odpowiedzi i sposobów na rozładowanie stresu ,traum ,wszystkiego co nie sprzyja 👏dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro