Mózg dorosłego człowieka potrafi bronić się przed stresem. Mózg dziecka, niedojrzały, niestety nie. Negatywny wpływ, jaki środowisko może wywrzeć na rozwój mózgu dziecka, rozpoczyna się już w okresie płodowym. O tym, w jaki sposób się to dzieje oraz jak można temu zapobiec, przeczytasz poniżej.
W języku greckim słowo trauma oznacza ranę. I faktycznie tłumaczenie to można przełożyć na nasze życie, gdyż trauma jest niczym innym, jak raną na psychice człowieka. Pojawia się jako reakcja obronna organizmu na sytuację zagrożenia zdrowia lub życia.
Trauma prenatalna
Być może brzmi to niewiarygodnie, jednak niektóre dzieci przychodzą na świat z traumą. Mózg kształtuje się bowiem przez całe 9 miesięcy rozwoju prenatalnego dziecka. Według doniesień naukowych trauma prenatalna może powstać w drugim trymestrze ciąży na skutek silnej infekcji wirusowej (różyczki czy grypy) lub jako przeniesienie na dziecko traumy matki. Tak negatywne emocje u kobiety mogą być spowodowane:
- przemocą domową;
- śmiercią partnera;
- odejściem partnera lub nawet samym faktem zmiany relacji emocjonalnej w stosunku do matki dziecka.
Prof. dr hab. Jerzy Vetulani podczas jednego ze swoich wykładów w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak taka trauma może prowadzić do powstawania zaburzeń (utajonych w początkowym okresie), w tym schizofrenii lub depresji.
Dziecko zabiera ze sobą na świat emocjonalne zachowania oraz uczucia matki z całego okresu 9 miesięcy. Jej radość sprawi, że dziecko urodzi się z poczuciem bezpieczeństwa, jednak jej (często nieuświadomione) wewnętrzne rozterki, smutek, lęk, strach sprawią, że dziecko będzie niosło dalej ten bagaż emocjonalny.
Amerykański terapeuta Arthur Janov pisze, że „doświadczenia, które są udziałem dziecka przed porodem, zostaną zakodowane i zachowane na najgłębszym biologicznym poziomie i w późniejszym życiu określają jego indywidualny wzorzec reakcji”.
Access Bars® w ciąży? TAK!
Warto więc zadbać o spokój kobiet w ciąży i zapewnić im bezpieczne, wspierające środowisko. Pomocą w tym mogą być sesje Access Bars – absolutnie bezpieczne w ciąży. Już jedna taka sesja pomaga się rozluźnić, odprężyć, wyciszyć. Co więcej, kobiety, które regularnie korzystają z barsów w trakcie ciąży, lepiej znoszą nie tylko ciążę, ale też poród. Dobre samopoczucie mamy wpływa także pozytywnie na rozwijające się w jej brzuchu dziecko: na jego spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Więcej o traumach w późniejszym okresie życia dziecka, a także o tym, jakie korzyści przynoszą dzieciom sesje Access Bars®, przeczytasz w kolejnym wpisie.