Justyna Wiśniewska

Wydawać by się mogło, że osoby w wieku senioralnym to te, które czynności i obowiązki zawodowe, wychowanie dzieci, zarabianie pieniędzy, a więc wszystko, co potencjalnie może stanowić źródło stresu, mają już za sobą. Nic bardziej mylnego.

Jak się okazuje, stres nie ma granicy wiekowej. W zależności od wieku, stresują Cię inne czynniki, a także inaczej je odczuwasz. Skutki pozostają jednak takie same – złe samopoczucie, zmęczenie, zaburzenia snu, napięcie, gonitwa myśli, objawy psychosomatyczne, smutek, a w niektórych sytuacjach nawet depresja.

Przyczyny stresu u seniorów

W bezpośrednim kontakcie z osobami w wieku senioralnym dowiedziesz się, że głównym powodem, który „spędza im sen z powiek” jest zdrowie[1], a także związany z tym:

  • strach o utratę sprawności,
  • strach o niemożność zadbania o siebie,
  • poczucie winy, że to może obciążyć dzieci.

To nie są jedyne powody, które bywają źródłem stresu Twoich rodziców czy dziadków. Konflikty międzypokoleniowe, utrata współmałżonka, z którym przeżyło się większość życia, samotność i, ponad wszystko, brak bliskości, dotyku, przytulenia, wzięcia za rękę… Wszystko to generuje ogromne napięcie w ciele i umyśle, a także sprawia, że powstaje błędne koło. Stres pogłębia schorzenia, a pogłębiające się schorzenia zwiększają poziom stresu.

Wpływ długotrwałego stresu na stan zdrowia seniorów

Coraz więcej mówi się na temat tego, jak permanentny stres wpływa na zdrowie osób w wieku starszym. Okazuje się, że tak czynniki genetyczne, jak i stres mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Długotrwałe napięcie, jakie odczuwają seniorzy w stresowych sytuacjach, może również wpływać negatywnie nie tylko na układ krążenia i pracę serca, ale także na funkcje odpornościowe, poznawcze i neurodegenerację (procesy związane z niszczeniem komórek nerwowych).

Access Bars® a seniorzy

Sposobem, w jaki możemy wspierać osoby w wieku senioralnym w radzeniu sobie ze stresem jest niewątpliwie Access Bars®. Ta, skuteczna niezależnie od wieku osób jej doświadczających, metoda sprawia, że kondycja seniorów poprawia się. Dzięki regularnym sesjom, osoby starsze:

  • relaksują się;
  • odczuwają większy spokój;
  • są radośniejsze;
  • redukują napięcie w ciele;
  • patrzą na swoją sytuację z większym optymizmem.

Sesje Access Bars pomagają seniorom zadbać o ich zdrowie psychiczne, a także fizyczne. Dobra kondycja psychiczna przyczynia się z kolei do tego, że jesień życia staje się dla seniorów mniej przytłaczająca.

Wspieraj swoich bliskich

Mam nadzieję, że wiedza o tym, jak stres wpływa na osoby starsze, pozwoli Ci zmienić Twoje spojrzenie na to zjawisko. Oczywiście, nie da się uniknąć stresu w codziennym życiu. Można jednak się nim zaopiekować, a także pokazać sobie (swojemu ciału i umysłowi), że odpoczynek i spokój w głowie to nie luksus, a priorytet w dbaniu o siebie.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak dbać o siebie i najbliższych, skorzystaj z sesji lub warsztatów, jakie oferuję. Napisz do mnie i poznaj szczegóły.

Justyna

Ewentualnie: Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak dbać o siebie i najbliższych, skorzystaj z sesji lub warsztatów, jakie oferuję.


[1] Doświadczenia własne: spotkania z seniorami w Domach Senior Plus w Słubicach oraz Policach k. Szczecina latem 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro