Justyna Wiśniewska

Miesiączka, menstruacja nazywana również okresem, to dla ponad połowy kobiet czas łączący się z dużym dyskomfortem oraz dolegliwościami bólowymi podbrzusza i pleców. Niejednokrotnie „dla towarzystwa” dołącza ból głowy, migrena, spadek nastroju, a nawet stan depresyjny. W jaki sposób na wspomniane wyżej dolegliwości może pomóc aromaterapia? Przeczytaj i sprawdź.

Badania pokazują, że najbardziej podatne na występowanie dolegliwości bólowych w okresie miesiączkowania są osoby:

 • o wysokiej wrażliwości,
 • nieodporne na stres,
 • niestabilne emocjonalnie,
 • bardzo dobre uczennice i studentki, które perfekcyjnie realizują stawiane sobie cele (często takie wydające się ponad siły).

Podobno bóle miesiączkowe, to nie wyrok, a zaledwie kilka dni… Jednak tych kilka dni powtarza się co miesiąc i potrafi nieźle wytrącić z równowagi.

Aromaterapia a menstruacja

Wsparciem w dolegliwościach menstruacyjnych jest aromaterapia i olejki eteryczne, ponieważ wiele z nich ma właściwości:

 • przeciwbólowe,
 • rozkurczowe,
 • normalizujące gospodarkę hormonalną,
 • uspokajające,
 • wyciszające,
 • antydepresyjne,
 • poprawiające nastrój,
 • obniżające poziom stresu.

Warto zacząć korzystać z ich mocy na kilka dni przed spodziewanym dniem wystąpienia krwawienia. Warto, aby organizm zaprzyjaźnił się z zapachem olejków i poczuł dobro, jakie ze sobą niosą.

Dodatkowo mieszanie olejków eterycznych, zwielokrotnia ich działanie. Pamiętaj o tym, że są one bardzo skoncentrowanymi wyciągami z różnych części roślin i przed nałożeniem mieszanki czy pojedynczego olejku na skórkę, należy wymieszać je z olejem roślinnym (4-5 kropli olejku/mieszanki na 5 ml oleju roślinnego).

Oto WIELKA PIĄTKA olejków eterycznych, które możesz wymieszać ze sobą (gotową mieszankę znajdziesz w moim sklepie pod nazwą Periode Krampf):

 • Olejek z majeranku (Origanum marjorana) – wg mitologii greckiej Afrodyta przyrządzała z ziela majeranku napoje miłosne, a Grecy nazywali go „radością gór”. To olejek o właściwościach przeciwbólowych ze szczególnym wskazaniem na bóle głowy, podbrzusza i mięśni. Wdychanie tego olejku ma działanie uspokajające, wspierające relaksację, obniżające poziom stresu, poziom kortyzolu i jednocześnie wspierające w zasypianiu.
 • Olejek z eukaliptusa (Eucalyptus Globulus) – stara medycyna chińska stosowała eukaliptus do leczenia artretyzmu, jednak olejek ten działa również rozszerzająco na naczynia krwionośne i rozluźniająco dla mięśni. Charakteryzują go właściwości przeciwbólowe, a jednocześnie należy do grupy olejków antydepresyjnych i poprawiających nastrój.
 • Olejek z lawendy (Lavandula angustifolia) – ojciec medycyny Hipokrates bardzo lubił lawendę i ponoć miał powiedzieć, że „lawenda ociepla mózg przed przeciągiem ostatnich (przeszłych) lat”. Cudowny olejek wspierający w bezsenności, łagodzący bóle głowy i mięśni, wspierający relaksację i harmonię układu nerwowego.
 • Olejek z imbiru (Zingiber officinalis) – od 5000 lat stosowany w medycynie ludowej, a przez Hindusów uznawany za „wielki lek” – spożywanie świeżego imbiru przez kobiety, wspomaga regulację okresu, olejek zaś pomoże zredukować ból i uczucie dyskomfortu. Jego właściwości łagodzą stany depresyjne, stres psychiczny, zmęczenie, zawroty głowy, niepokój i lęk.
 • Olejek z szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea) – to jeden z cudowniejszych olejków dla zdrowia hormonalnego, szczególnie u kobiet. Badania wykazują i potwierdzają skuteczność szałwii na skurcze, ciężkie cykle menstruacyjne, uderzenia gorąca oraz wahania poziomu hormonów.

Powyższą mieszankę olejków warto dodać do dyfuzora i stosować w formie inhalacji na obniżenie stresu i napięcia związanego z nadchodzącą miesiączką. Kiedy pojawia się ból wmasowywać w podbrzusze i plecy w połączeniu z olejem roślinnym. Na kilka dni przed okresem warto również skorzystać z kąpieli z dodatkiem tejże mieszanki, aby przygotować organizm i pomóc mu łagodnie przejść przez tę „chwilę” dyskomfortu.

Życzę Ci łagodnych „tych” dni!

Justyna.

Powyższy artykuł nie jest źródłem porady lekarskiej.

Źródło: https://www.grabieniec.pl

4 odpowiedzi

 1. Świetny wpis 🤗 uwielbiam aromaterapie. Dziękuję pięknie za tak wiele wartości które wnioslaś w moje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmień walutę
EUR Euro
PLN Złoty polski